Historie

Rok 1980

Fotka - Rok 1980 Kapela TRIFID vznikla v polovině roku 1980 v Hněvotíně a jejími zakládajícími členy byli basista Miloslav Špičák a bubeník Milan Vrbík. Ke spolupráci přizvali klávesáka Luďka Mikšíka. Chyběla kytara a tak se jí ujal a zároveň i zpěvu Ivan Maixner. Započala vlastní tvorba a tak, jak to u začínajících kapel bývá, místy to nemělo hlavu ani patu, ale nadšení bylo na rozdávání a to se potom všechno zdá vždycky jednodušší. Zlomovým však byl příchod managera, textaře, zpěváka a kapelníka Zdeňka Dvořáka a hned na to byl přijal solový kytarista Alan Karlach. To byla oficiální šestka, která na jaře 1982 po přehrávkách u tehdejšího OKS v Olomouci a taky díky Věrušce Šmídové, Fotka - Rok 1980 začala veřejně hrát, až na Mildu Špičáka, který v tu dobu nastoupil místo na podium sloužit vlasti na pět metrů. Místo basáka zaskočil Pavel Macháček. První veřejné vystoupení se konalo v Luběnicích a to hlavně díky Zdeňkovi Kaprálovi. Začátky byly těžké a okruh posluchačů zpočátku malý, přesto se hrálo jak o život, jak někteří doma říkají s láskou, citem a nadšením.

Rok 1984

Fotka - Rok 1983 Ze studijních důvodů a možná spousty jiných odchází záhy Ivan Maixner a dál zpívá jen Zdeněk a jedna kytara Alana Karlacha. Přesto produkcí přibývá a tím i posluchačů a příznivců kapely, takže jak by řekl klasik, byla to hektická doba, kdy jsme měli “hlavu v oblacích, ale po krk v hnoji”, ale málokdo to věděl nebo byl schopen si to připustit...

Rok 1985

Fotka - Rok 1985 Necelý rok na to odchází jeden ze zakládajících členů - bubeník Milan Vrbík a za bicí se stěhuje ze předu podia zpěvák Zdenek. Kapela pokračuje dál ve čtyřech a dá se říct, že pokračuje i plodné období “Stále dál - Stále dál“. Po létech s odstupem se dá říct, že to bylo nejplodnější období první sestavy TRIFIDu, kdy kapela hrála přes 100 zábav ročně. Bylo to někdy nad lidské síly, ale přesto “krásný”.

Rok 1987

Fotka - Rok 1985 Největší rána však přišla 21.1.1987, kdy kapelu opouští Luďa Mikšík. Člověk míní a pán Bůh mění a tak se rozhodl, že ho v jeho 28 letech povolá do své Nebeské kapely. Tak už jsme zůstali jen tři, jak kdysi nazvali Genesis své album - Zdenek, Miloš a Alan z původních šesti. V tu dobu do kapely přišel na basu hrát Jiří Bláha (ex Asteor) z Příkaz a na klávesy začal muzicírovat Miloš Špičák. Aby toho nebylo snad ještě málo, půl roku na to jsme byli vykradeni a nezůstalo nám skoro vůbec nic. Nastalo období dluhů, nervozity, hádání a bezesných nocí. Záhy na to odchází zvukař Jirka Minář a na jeho místo a zpět do kapely se vrací Milan Vrbík. Na jaře 1988 kapela konečně dostává III. třídu u přehrávek. Pro ty co neví o co jde, byla to nejvyšší kvalifikační amatérská třída, ale radost veškerá žádná. V každé kapele je někdo, většinou leader, který má nějakou vizi a tím směrem se vše potom ubírá. Přišla doba, kdy těch vizí bylo jaksi moc, do všeho chtěl mluvit kde kdo a jak to v Česku bývá, pět hlav a sto názorů. Fotka - Rok 1988 Už to nešlo dál a tak v neděli 2. října 1988 odehrála kapela TRIFID v Nákle poslední čaje a skončila v této sestavě. Na šéfovu hlavu bylo ještě řádně nakydáno pomluv, lží a hnoje, ale to už je osud těch, kteří něco řídí a hlavně vědí co chtějí a udělali vždy pro věc maximum.

Rok 1989

Fotka - Rok 1989 Hned na podzim začal Zdeněk Dvořák dávat dohromady nový projekt a začátkem roku 1989 se začalo zkoušet stále s názvem TRIFID, a to v tomto obsazení - kytara Luboš Coufal (ex UNEX a BELZEBUB), baskytara Míra Smička (ex ATD), bicí Petr Konečný (ex PROFIL), klávesy Jára Janský (ex ATD). V červnu se začíná hrát na hřišti v Hněvotíně. Další TRIFID a “Jedeme dál,“ to se spoustou nových věcí v repertoáru. Dnes bych řekl, že to byla společnost hudebních eventualit v tom nejlepším slova smyslu, ale bohužel taky eventualit názorových. Po roce odchází Jára Janský na vojnu a od míchačky na druhou kytaru naskakuje Laďa Špunda (ex PROFIL) a takto hrajeme až do roku 1991, kdy odchází Luboš Coufal a za něj na kytaru začíná hrát Karel “Kodl“ Švehla (ex HEVER).

Rok 1991

V tomto roce vzniká další partička a to zpěv Zdeněk Dvořák, kytara Karel Kodl Švehla, bicí Petr Konečný, stávající členové a k nim nově - basa František Kobza (ex SPEKTRUM) druhá kytara David “Pagáč“ Macek (ex SKRAMASAX). Po půl roce se David vrací do Skramasaxu a místo něj přichází Petr “KOUŘ“ Kouřil (ex Kartago) a na chvíli pauzíroval na basu (asi 4 měsíce) Josef Vláčil (ex CALIBOS), v tu dobu byl František Kobza na cestě kolem světa. V roce 1992 odešel bubeník Petr Konečný a na jeho místo na chvíli nastoupil Míra “Sojka“ Matušů (exSkramasax) a po něm ještě bubeník Libor Spurný (exHever). Tato sestava hraje až do vánoc 1993 a na Štěpánské zábavě 25.12. v Křelově končí svou pouť rockovým nebem.

Rok 1994

Fotka - Rok 1994 Zakládá zpěvák Zdeněk Dvořák a basista Zdeněk Indrák (ex CASINO), kytara - starý známý z předchozí party TRIFID - Petr “KOUŘ“ Kouřil a klávesák Ivoš Richtr kapelu COMEBACK, jako volné pokračování kapely TRIFID, kde se objevují i staré známé písničky, takže proto “NÁVRAT“, ale samozřejmě v jiném kabátě, kde bicí obstarává sequencer. Po půl roce Ivoš dostává nabídku na Kanáry a na jeho místo a hlavně post zpěvačky přichází Simona Filípková. Časem se však začínají lišit naše názory na to co hrát, kde hrát a pro koho hrát a také z pracovních důvodů velký nedostatek času jak na hraní, tak na cvičení.

Rok 1997

Odchází Zdeněk Indrák a zbytek kapely se domluvil na tom, že ještě dohraje plesovou sezónu leden až březen 1998 a v dubnu končí.

Rok 1998

Fotka - Rok 1998 Na podzim vzniká nová kapela COMEBACK zpěv Zdeněk Dvořák, klávesy a zpěv Zdenička Vymazalová, kytara David Kousal, basa Josef Vláčil “ale Josef opět jen na chvilku”, takže od dubna 1999 hrajeme jen ve trojku.

Rok 2002

Fotka - Rok 2002 Až do května 2002, kdy nás opouští zpěvačka Zdenka Vymazalová. Do kapely se na klávesy vrací po 14 letech Miloš Špičák a post zpěvačky byl nabídnut mladé začínající Květě Bachanové. Čím dál, tím víc se vracíme ke kořenům a tedy i k repertoáru TRIFID. V tom čase se začíná koketovat s myšlenkou natočit nějaké vzpomínkové CD.

Rok 2003

Fotka - Rok 2002 V listopadu střídá Květu za mikrofonem na pódiu Janička Doupalová Fotka - Rok 2002 a tenhle kvartet hraje dodnes. Kapela natočila na podzim 2005 první CD Trifidů, věnované zesnulému klávesákovi, kamarádovi a příteli Luďkovi Mikšíkovi. Křest proběhl v naší “ALMAMÁTER”, tedy v sále kulturního domu v Hněvotíně 3.12.2005.

Rok 2008

Od roku 2003 jsem po křtění našeho 1. CD nenapsal do naší historie kapely ani slovo. Měl jsem pocit, že není celkem o čem. Ale čas letí, všechno se mění i když to člověk ani kolikrát nechce, tak i v naši kapele došlo k personálním změnám.

Po desetileté spolupráci odešel Pan kytarista David Kousal. Bylo to, obrazně řečeno, ze dne na den, ale štěstí na rozcestí nečeká. Přesto všechno chci i touto cestou moc poděkovat za dlouholetou a podle mě, plodnou spolupráci.

To byl taky hlavní důvod toho, že jsme neměli čas na některé věci, které; nám vytýkáte - fotky na webu, další CD, ...atd. Po hektickém shánění nového kytaristy jsme se domluvili a to taky hekticky s mladým, perspektivním kytaristou /ex Kartágo/ Michalem Peškem z Olomouce - Slavonína a začala tak vlastně další etapa kapely TRIFID.

„Kdo nehráll, ten to nepoznal.“ Naučit se celý repertoár, který; máme hodně postavený na kytaře, odehrát dávno smluvené akce, chystat repec na plesy, do toho dokončit vysokou školu, připravovat nové CD...

CO DODAT ?! „Dokud nás to ještě baví.“

Dnes už utekl zase vlastně rok. I když nemůžu říct, že jsme za vodou tak jsem rád, že starosti máme z velké míry za sebou. Máme rozdělané staronové věci na naše 4. CD, které chcete slyšet, Matura, Štěstí, Rocková raketa, ... atd., tak se nechte překvapit, mějte trpělivost a zachovejte nám svou přízeň.

 

 

Rok 2010

Čas letí jak splašené koně a dva roky utekli jako voda , co jsme do historie naposledy něco napsali. Jak jsme slibovali tak jsme 4 CD vydali, ale ne s Michalem, ale znovu s Davidem Kousalem. Jsem spokojený, i když bych být neměl, protože jak je člověk spokojený sám se sebou tak je na nelepší cestě do pekel. Byly to hektické dva roky. Doufám, že rok 2010 bude poklidnější, protože roky přibývají a v takovém tempu a stresu by mě to mohlo mrsknout.

 

Uplynuly necelé tři měsíce roku 2010 a u Trifidů došlo zase k personální změně. Po více jak šestileté spolupráci na postu zpěvačky a vokalistky opouští kapelu Janička Doupalová. Zpívala s námi od listopadu 2003 do 19.3. tohoto roku. Moc a moc děkuji za všechno a přeji ještě jednou hodně štěstí, lásky a spokojenosti do další životní etapy.

 

 

Rok 2011

Letos se kapela TRIFID dožívá 30 let od svého založení. Jestli se to bude někde veřejně slavit záleží moc a moc na sponzorech. Určitě bychom dali vědět včas. Mějte se všichni, hlavně naší příznivci, moc hezky.

 

 

Rok 2013

Po 20 letech se k nam vratil bubenik P. Konečný

TRIFID
vocall. gtr.II. gtr.b. gtr.drumskeyboard
1981
Z.Dvořák A.Karlach I.Maixner M.Špičák M.Vrbík L.Mikšík
1984
Z.Dvořák A.Karlach   M.Špičák M.Vrbík L.Mikšík
1985
Z.Dvořák A.Karlach   M.Špičák Z.Dvořák L.Mikšík
1987
Z.Dvořák A.Karlach   J.Bláha Z.Dvořák M.Špičák
1989
Z.Dvořák L.Coufal   M.Smička P.Konečný J.Janský
1990
Z.Dvořák L.Coufal L.Špunda M.Smička P.Konečný  
1991
Z.Dvořák K.Švehla D.Macek F.Kobza P.Konečný  
1992
Z.Dvořák K.Švehla P.Kouřil F.Kobza M.Matušů  
1993
Z.Dvořák K.Švehla P.Kouřil J.Vláčil L.Spurný  
COMEBACK
vocalI. gtr.II. gtr.b. gtr.drumskeyboardzpěvačky
1994
Z.Dvořák P.Kouřil   Z.Indrák sequencer I.Richter
1995
Z.Dvořák P.Kouřil   Z.Indrák sequencer S.Filípková S.Filípková
1997
Z.Dvořák P.Kouřil   sequencer sequencer S.Filípková S.Filípková
1998
Z.Dvořák D.Kousal   J.Vláčil sequencer Z.Vymazalová Z.Vymazalová
1999
Z.Dvořák D.Kousal   sequencer sequencer Z.Vymazalová Z.Vymazalová
COMEBACK of TRIFID
vocall. gtr.II. gtr.b. gtr.drumskeyboardzpěvačky
2002
Z.Dvořák D.Kousal   sequencer sequencer M.Špičák K.Bachanová
TRIFID
vocall. gtr.II. gtr.b. gtr.drumskeyboardzpěvačky
2003
Z.Dvořák D.Kousal   sequencer sequencer M.Špičák J.Doupalová
2008
Z.Dvořák M.Peške   sequencer sequencer M.Špičák J.Doupalová
2009
Z.Dvořák D.Kousal   sequencer sequencer M.Špičák J.Doupalová
2010
Z.Dvořák D.Kousal   sequencer sequencer M.Špičák  
2013
Z.Dvořák D.Kousal   sequencer P.Konečný M.Špičák